Handicap to jeden z najpopularniejszych dodatkowych kursów, które udostępniane są przez legalnych bukmacherów. Czym jest handicap? To proste, dodatkowym bonusem przyznawanej jednej z drużyn lub zawodnikowi, jeszcze przed startem meczu. I nie chodzi tu o przewagę swojego boiska, hali czy nawierzchni na której rozgrywany jest mecz. Handicap w zakładach bukmacherskich oznacza przewagę zapisaną w liczbach. To bonus w postaci większej liczby bramek, punktów czy gemów, którą drużyna lub zawodnik zapisuje na swoim koncie jeszcze przed rozpoczęciem meczu.

Przykłady? Dla wielu (dla bukmacherów i typerów też) spotkanie reprezentacji Gibraltaru z Niemcami będzie nudne. Rezultat przewidzieć łatwo i nie tylko dlatego, że w piłkę gra 22 ludzi, a na końcu i tak wygrywają Niemcy. Siła naszych zachodnich sąsiadów w starciu z małym Gibraltarem jest ogromna. Kurs na Niemców przy takim spotkaniu nie dawałby szansy nawet na skromną wygraną, bo wypłatę „pożarłby” podatek. Co jeśli już na starcie dodalibyśmy Gibraltarowi bramkę? Mało? A może dwie, trzy itd… Prawda, że jeśli Niemcy musieliby strzelić trzy czy cztery gole, żeby wygrać taki wirtualny pojedynek musieliby się trochę bardziej natrudzić? A przecież historia zna wiele przypadków, że co prawda faworyt pokonywał outsidera, ale zrobił to jedną czy dwoma bramkami. Przy handicapie, który dodawałby bramki reprezentacji Gibraltaru kurs na Niemców rośnie i choć ryzyko też, to taki kurs zaczyna być atrakcyjny dla graczy, a dla bukmachera nie jest to strata meczu z oferty kursowej.

Inny przykład? Barcelona gra z Realem. Nie trzeba nikogo przekonywać, że siła tych dwóch drużyn jest porównywalna, a nawet jeśli jednak z tych ekip przeżywa słabszy okres to i tak na spotkanie z odwiecznym rywalem przystępuje podwójnie zmobilizowana. W takich wypadkach też można zagrać handicap i choć początkowe kursy będą dość wysokie, to handicap jeszcze bardziej je wywinduje. Oczywiście dwu (nie mówiąc już o większej różnicy) bramkowa przewaga jednej z drużyn będzie bardzo trudna do uzyskania, ale przecież można grać też handicapy z podpórką jak np. „x2”.

Wszystko to o czym pisaliśmy do tej pory to tzw. handicap zwykły – najczęściej też nazywany europejskim. Jednak to nie jedyny handicap, który jest w bukmacherskiej ofercie

Handicap azjatycki

Czy jest handicap azjatycki? Oczywiście wbrew nazwie nie jest tak, że handicap azjatycki może być zagrany tylko u bukmacherów, którzy mają swoje korzenie w Azji. Choć na pewno najbardziej popularne są właśnie na tamtym rynku bukmacherskim. Niemal każdy szanujący się azjatycki rynek bukmacherski ma jakiś pomysł na handicapy. Przedstawimy więc te najpopularniejsze, które zostały przyjęte na rynku bukmacherskim w Europie i zakłady z nimi związane są równie chętnie zawierane u polskich legalnych bukmacherów.

handicap

Handicap azjatycki - „draw no bet”

Jednym z podstawowych handicapów azjatyckich to handicap 0:0, czyli „draw no bet” - „remis nie ma zakładu”. Jest to dość osobliwy handicap, bo w tym przypadku nikomu nic się nie dodaje ani nie odejmuje. Zadaniem takiego handicapu jest wyeliminowanie remisu. Jeśli mecz zakończy się właśnie takim rezultatem to grający otrzyma zwrot stawki.

Handicap połówkowy = AH(0,5)

Symbolem AH(0,5) bukmacherzy zwykli zapisywać handicap połówkowy, czyli do wyniku meczu dopisuje się bądź odejmuje pół punktu lub pół gola. Oczywiście taka ingerencja w wynik spotkania sprawia, że niemożliwy jest remis i faworyzowana jest drużyna, której dopisuje się 0,5, bo w przypadku remisu, to ona okaże się zwycięska w zakładzie bukmacherskim

Handicap ćwiartkowy AH (-0,25)

Handicap azjatycki AH (-0,25) / AH 0 : 1/4 / AH 0,-0,5 - ten dość skomplikowany zapis oznacza, że drużynie gospodarzy na starcie odejmujemy 0,25 gola (np. w zakładach piłkarskich). Taki zakład jest dzielony na dwa inne handicapy:

- połowa stawki przekazywana jest na zakład AH (0),

- połowa stawki przekazywana jest na zakład AH (-0,5).

Stawiając na przykładową drużynę gospodarzy handicap AH (-0,25) za 100 złotych, kupon rozbija się na dwa inne zakłady:

- drużyna gospodarzy (0) za 50zł,

- drużyna gospodarzy (-0,5) za 50zł.

Jeśli drużyna gospodarzy wygra mecz to oba zakłady są wygrane, jeżeli zremisuje to zakład drugi (-0,5) jest przegrany, a zakład pierwszy (0) zostanie zwrócony, czyli 50 zł z powrotem ląduje na naszym koncie.

Handicap azjatycki AH (-0,75)

Handicpa AH (-0,75) / AH 0 : 3/4 / AH -0,5-1. Ten rodzaj handicapu ćwiartkowego rozliczany jest analogicznie jak wcześniejszy, z tą tylko różnicą, że dzielimy go w następujący sposób:

- połowa stawki przekazywana jest na zakład AH (-1,00),

- połowa stawki przekazywana jest na zakład AH (-0,5).

Dlatego, aby cały zakład był wygrany Drużyna A musi wygrać różnicą co najmniej dwóch goli, w przypadku wygranej jedną bramką połowa stawki jest zwracana, a połowa rozliczana jest jako wygrana.

Handicapy azjatyckie wielu mniej doświadczonych typerów odstraszają nieco skomplikowaną formą zapisu. Warto jednak ten strach przezwyciężyć. Po pierwsze w sportach, w których może paść remis, eliminowany jest ten problem, więc prawdopodobieństwo wygranej skacze z 33 proc do 50 proc. Marża bukmacherska jest niższa, a tym samym kursy bardziej korzystne dla graczy.