Polski rynek bukmacherski staje się coraz bardziej konkurencyjny. Oczywiście kilkunastu legalnych bukmacherów to jeszcze nie kilkudziesięciu, którzy działali w Polsce przed wejściem w życie nowelizacji ustawy z kwietnia 2017 roku, ale jedno jest pewne - firmy bukmacherskie nie mogą spoczywać na laurach. Klienci, szczególnie w internecie, bardzo szybko mogą zmienić swoje przyzwyczajenia i czmychnąć do innego bukmachera, który wypracował bardziej korzystny system dla swoich klientów. Na co zwracać uwagę grając u bukmacherów?

Stacjonarnie czy internetowo? Tak i tak

Nie ma dwóch zdań, że najszybciej zakład bukmacherski złożymy w internecie. Nie musimy wychodzić z domu, a oferta kursowa dzięki możliwym do zastosowania filtrom, jest dużo bardziej przyjazna niż wielkie płachty papieru wywieszone na ścianach punktu bukmacherskiego. Nie oznacza to jednak tego, że punkty bukmacherskie są przestarzałym sposobem na grę. Po pierwsze w punktach możemy zawierać kupony w sposób anonimowy. Obstawianie w lokalach bukmacherskich nie wymaga bowiem od graczy konieczności rejestracji. Po drugie, można grać za gotówkę. Po trzecie, oferta kursowa w punktach stacjonarnych jest zbliżona do tej w internecie. Do tego stopnia, że wielu bukmacherów stacjonarnych oferuje grę „na żywo” czy na sport wirtualny.

stacjonarnie czy internetowo

Portal i aplikacja mobilna – wizytówka bukmachera

Jednak już blisko 70 proc. zakładów bukmacherskich zawieranych jest przez internet. Dlatego strona internetowa i aplikacja mobilna musi być najwyższych lotów. Bukmacherzy powinni oferować stronę przejrzystą, unikać zbyt nachalnych reklam, a nawigacja po stronie internetowej powinna być przyjazna również dla tych graczy, dla których internet to nie jest codzienność. Strona internetowa nie powinna tematycznie odchodzić zbyt mocno od głównego wątku, czyli zakładów bukmacherskich. Analizy spotkań? Tak, ale już zbyt dużo informacji zbyt luźno związanych ze sportem i samym obstawianiem może razić.

Bukmacherzy nie powinni zapominać o odświeżaniu strony i jej aktualizowaniu. Kto się nie rozwija ten się cofa.

Łatwość rejestracji

Tutaj bukmacherzy raczej nie rzucają nam kłód pod nogi, ale nie oznacza to, że wszędzie jest taki sam system. Najczęściej zakładając konto u bukmacherów możemy najpierw założyć konto tymczasowe, które umożliwia graczom wpłatę depozytu, skorzystanie z bonusów i zapoznanie się z ofertą. Dopiero potem możemy dokończyć rejestrację i podać wszystkie dane, w tym te najbardziej wrażliwe. Dopiero pełna rejestracja umożliwia graczom wypłatę pieniędzy. Dlatego są bukmacherzy, którzy od początku wymagają pełnej rejestracji, żeby na późniejszych etapach nie było nieporozumień na linii bukmacher-gracz.

Oferta kursowa i wysokość kursów

Jest to jeden z najważniejszych czynników, który decyduje o wyborze bukmachera. Z jednej strony sama oferta kursowa jest bardzo podobna i bukmacherzy raczej starają się swoją ofertę ujednolicać. Natomiast jeśli chodzi o kursy, to jest z nimi różnie. Raz wyższe kursy spotkamy u jednego bukmachera, raz u drugiego. Czasami jeden z bukmacherów zdecyduje się na agresywniejszą politykę w sprawie marż, a czasami skupi się na innych promocjach. Jak to rozwiązać? Konto u kilku bukmacherów będzie jednak najlepsze.

Oferta bonusowa i inne promocje

Na bonusy trzeba uważać, bo choć co prawda mogą spowodować to, że gracze będą obstawiać mecze w niezbyt korzystny dla siebie sposób, ale zawsze jest to szansa na zdobycie dodatkowych środków na grę. Przecież zawsze jest lepiej dostać „darmowy zakład” w wysokości 30 zł niż 15 zł lub 150 % pierwszej wpłaty, a nie „tylko” 100%.

Bukmacherzy mają również czasowe promocje np. na grę bez podatku. Jednak z reguły dotyczą one zakładów akumulowanych, a zagrać trzeba za dość wysokie stawki. Gracze powinni dwa razy się zastanowić czy ryzyko jest opłacalne.

Inne promocje to m.in. programy lojalnościowe czy loterie na których można wygrać ciekawe nagrody. Nie powinniśmy jednak zbyt mocno się na nich skupiać, a traktować je jako doadatek „przy okazji”.

Metody wpłat i wypłat

System wpłat u większości bukmacherów wygląda w ten sam sposób. Mamy możliwość dokonania depozytu szybkim przelewem czy z karty debetowej. Niektórzy bukmacherzy oferują też możliwość skorzystania z bardziej anonimowych przelewów z portfeli elektronicznych.

Jeśli chodzi o wypłaty to są większe różnice. Coraz częściej możliwe jest dokonanie szybkiej wypłaty i środki na naszym koncie w banku powinny być zaksięgowane w kilkanaście minut. Jednak nadal są bukmacherzy, którzy z przelewami niezbyt się śpieszą, bo np. zlecają je tylko raz dziennie.

Kontakt z biurem obsługi klienta

W przypadku bukmacherów stacjonarnych problem jest mniejszy. Zawsze można się udać do punktu i porozmawiać z wykwalifikowanym pracownikiem. Nieco trudniej jest w przypadku bukmacherów internetowych, ale i oni dbają o to, żeby komunikacja nie była zbyt uciążliwa. Najłatwiejszą formą i zdecydowanie najszybszą jest czat. Z reguły dostępny jest przez co najmniej kilkanaście godzin dziennie. Ci bukmacherzy, którzy nadal stawiają tylko na kontakt przez e-mail wydają się być nieco bardziej niedostępni.